Waarneming van Sperweruil in Zwolle

Waarneming van een sperweruil in Zwolle Toen ik op zondag 17 november via waarneming.nl een melding zag van een sperweruil die waargenomen zou zijn in Zwolle was ik in eerste instantie wat sceptisch. Het zal wel een grap zijn van iemand, was mijn gedachte. Maar toen de waarneming vergezeld werd van een foto werd het toch wel heel serieus. Een machinist van een langzaam rijdende trein had al op 8 november van heel dichtbij de sperweruil gezien op het rangeerterrein vlakbij het station. Die waarneming werd toen nog niet direct door anderen opgepikt. Een boswachter wonend in Zwolle zag de vogel op zaterdagavond 16 november weer terug en zijn beschrijving was heel duidelijk, dus op zondag reisden al veel vogelaars uit heel Nederland naar Zwolle om de vogel te bekijken en te fotograferen. Voor de zekerheid neem ik op maandag toch maar de verrekijker mee naar het werk, je kunt nooit weten wat er die dag nog van komt. Op mijn werk kijk ik in de loop van de ochtend op waarneming.nl gekeken en zie ik dat ook die ochtend al vele vogelaars de uil hebben gezien, dus in de middag pauze besloot ik om met een collega vogelaar om naar de plek te rijden. Het is even zoeken want de sperweruil is iets verder gevlogen langs het spoor richting industrieterrein de Marslanden, maar de massa vogelaars (met een kapitaal aan optiek) opgesteld in de berm van de IJsselallee wees ons de weg. De sperweruil zat rustig naar al die belangstelling te kijken vanuit een boom langs het spoor.

sperweruil foto Cor Fikkert

Het was onmiskenbaar een sperweruil en hij (of zij) was in werkelijkheid net zo mooi als de afbeelding in mijn vogelgids. Mooie uilekop met gele ogen en veel zwart witte tekening over het lichaam. Ik denk dat het voor heel veel waarnemers, net zoals ook voor mij, de allereerste waarneming van een sperweruil betrof. Dus met een tevreden gevoel gingen we weer terug naar het werk in de Isala kliniek waar van alle kanten al gevraagd werd of we de sperweruil hadden gezien. Vele keren moest ik nog die middag uitleggen hoe zeldzaam de waarneming wel was en waar de vogel dan wel vandaan zou komen en hoe hij toch in Zwolle zou zijn terecht gekomen. Inmiddels, twee week later, zal iedereen die vogels waarneemt de sperweruil toch wel gezien hebben. Hij zit momenteel nabij de Marsweg en vangt daar regelmatig een muis, die hij vanaf een hoog punt op de grond opspoort. Hij is al vele keren gefotografeerd en gefilmd. Een bijzondere ervaring.

Henk de Vos

Comments are closed.